President's Awards for Excellence
Award Catagories and Criteria
Nomination Instructions
Submit Nomination Materials Online
Previous Recipients
President's Award for Excellence Home
WSU Home

Previous Recipients

2013

Human Relations
Kym Sellers (classified)
Alysoun Taylor-Hall (unclassified)

Service
Ryan Fullenkamp (classified)
Kary Brigger(unclassified)

Leadership
Kim Hudson (classified)
Bill Palmer (unclassified)

Outstanding Unit
Interlibrary Loan

Outstanding Collaborative Unit
Rowdy 500

Spirit of Innovation Awad
Raidersgiving
Becky Valekis (classified)

2012

Leadership
James Storm (classified)
Javan Conley (unclassified)

Service
Tammy Boatman (classified)
Beverly Grunden (unclassified)

Human Relations
Mary Zurawka (classified)
Daisy Stieger (unclassified)

Outstanding Collaborative Unit
Laboratory Animal Resources (LAR)

Outstanding Unit Award
Counseling and Wellness

Spirit of Innovation Award
Aaron Skira

2011

Leadership
Lori Metivier (classified)
Barbara Bullock (unclassified)

Service
Mark Bogard (classified)
Katie Deedrick (unclassified)

Human Relations
Patsy Baker (classified)
Jeffrey Cowgill (unclassified)

Outstanding Collaborative Unit
The Service-Learning and Student Activities Committee (SLASAC)

Outstanding Unit Award
Statistical Consulting Center (SCC)

Spirit of Innovation Award
Beth Anderson

2010

Excellence in Human Relations
Julia Williams (classified)
Cheryl Hutchinson (unclassified)

Excellence in Leadership
Bryan Vest (classified)
Amber Vlasnik (unclassified)

Excellence in Service
Edward Depp (classified)
Nycia Bolds (unclassified)

Spirit of Innovation
Staff Development Day—Classified and Unclassified Staff Advisory Councils

Outstanding Unit
Office of Internal Controls and Audit Services

Outstanding Collaboration
Dual Enrollment Program—Registrar, Bursar, and Admissions at the Dayton and Lake Campuses; Dayton campus Departments of English and Modern Languages, and the College of Engineering and Computer Science; and the Lake Campus Departments of Economics, English, Psychology, Sociology, Biology, Physics, Mathematics, Computer Science, and Engineering Technology

2009

Spirit of Innovation
Wingerd Service Dog Park

Excellence in Human Relations
Sandy Haskin (classified)
Charles Long (unclassified)

Excellence in Leadership
Fran Keeley (classified)
Jacqueline Neal (unclassified)

Excellence in Service
Tami Smith (classified)
Sherron Henry (unclassified)

Outstanding Unit
Student Health Services

Outstanding Collaborative Unit
The Second Mile Group

2008

Excellence in Human Relations
Vicky Torch (classified)
Bruce Stiver (unclassified)

Excellence in Leadership
Carla Lachecki (unclassified)

Excellence in Service
Curt Pederson (unclassified)

Outstanding Unit
South Campus Maintenance, Physical Plant

Outstanding Collaborative Units
Computing and Telecommunications Services;
Admissions; Articulation & Transfer; Registrar

2007

Excellence in Human Relations
Joanne Ballmann (classified)
Tonya Mathis (unclassified)

Excellence in Leadership
Robert Frey (classified)
Jennifer Penick (unclassified)

Excellence in Service
Janice Hartzell (classified)
Alex Pittman (unclassified)

Outstanding Unit
Office of Student Union, Event Services, and Campus Recreation

Outstanding Collaborative Units
CECS, University College, and University Honors Program

2006

Excellence in Human Relations
Rayann Brown (classified)
Leona Gray (unclassified)

Excellence in Leadership
Cheryl Little (classified)
Denise Thomas Robinow (unclassified)

Excellence in Service
Micki Stamps (classified)
Jerry Hensley (unclassified)

Outstanding Unit
Student Technology Assistance Center

Outstanding Collaborative Units
Ambassador Program to Costa Rica: Department of English Language and Literatures; Department of Modern Languages; University Center for International Education; and University Honors Program

2005

Excellence in Human Relations
Diane Ponder (classified)
Tamara Jones (unclassified)

Excellence in Leadership
Mary Alspaugh (classified)
Kitty Friedman (unclassified)

Excellence in Service
Karen Bobbett (classified)
Bill Shepard (unclassified)

Outstanding Unit
Printing Services

Outstanding Collaborative Units
Rowdy Round Town and A Night at the Rowdy's: University Advancement; Department of Art and Art History; Athletics; Event Services; Center for Teaching and Learning; Planning, Engineering and Construction; Environmental Safety; Physical Plant; Ervin J. Nutter Center; and Student Affairs and Enrollment Services

2004

Excellence in Human Relations
Carole Staruch (classified)
Ellen Friese (unclassified)

Excellence in Innovation
Pamela Wallace-Stroble (unclassified)

Excellence in Service
Mary Sparks (classified)
Stanford Baddley (unclassified)

Outstanding Unit
Budget Planning and Resource Analysis

Outstanding Collaborative Units
Raj Soin College of Business and Community Health

2003

Excellence in Human Relations
Mary Jean Henry (classified)
Stephanie Ours (unclassified)

Excellence in Innovation
Thomas Bazzoli (unclassified)

Excellence in Service
Kenneth Bozeman (classified)
Paul Newman (unclassified)

Outstanding Unit
Special Collection Archives, University Libraries

Outstanding Collaborative Units
Planning, Engineering & Construction, Business Services, Student Affairs and Enrollment Services, Student Union, Residence Services, Office of Disability Services, Faculty Senate, Student Government, Physical Plant, Plant Operations and Maintenance, and Environmental Services

2002

Excellence in Human Relations
Charles Beckley (classified)
Mai T. Nguyen (unclassified)

Excellence in Innovation
Renee Harber (classified)
John L. Bale (unclassified)

Excellence in Service
Joanie Gahris (classified)
Thomas R. Brookey (unclassified)

Outstanding Unit
Department of Educational Leadership

Outstanding Collaborative Units
First Year Coordinating and Advisory Council (FYCAC) (Academic Affairs, Student Affairs, University College)

2001

Excellence in Human Relations
Dorothy A. (Dot) Fay (classified)
John C. Siehl (unclassified)

Excellence in Innovation
Sueanne L. (Sue) Artz (classified)
Douglas N. Kaylor (unclassified)

Excellence in Service
Angela M. Brookey (classified)
Patricia G. Howard (unclassified)

Outstanding Unit
Horizons in Medicine

Outstanding Collaborative Units
Art and Art History, Music, Theatre Arts, Conferences and Events, and University Advancement

2000

Excellence in Human Relations
Mary Katherine (Katie) Deedrick (unclassified)
Cherri Thompson (classified)

Excellence in Innovation
Lisa May (unclassified)
Cathy Yost (classified)

Excellence in Service
Eugene Paul Hern (unclassified)
Marsha Jones (classified)

Outstanding Unit
Lake Campus

Outstanding Collaborative Units
College of Education and Human Services Student Support Offices

1999

Willie A. Boyd
Joyce Howes
Scott Kissell
Giorgio McBeath
Netty Yount

Outstanding Unit - Women's Studies

Outstanding Collaborative Units - Biological Sciences/Disability Services/Teacher Education

1998

Linda Blatz
Roberta Boyd
Kelli Zaytoun Byrne
Barbara Gamstetter
Robert Grant
Brian Maxwell
Leanne Moeller
Emmett Orr
Holly Rabith
Gloria Sickles
Cindy VanZant
Yvonne Wyrick

Outstanding Collaborative Units - CaTS, Residence Services

1997

Theresa Miller
Michael Montag
Paula Price
Nils R. Bull Young

Special Recognition Award - Jacqueline McMillan

Outstanding Collaborative Units - Computing & Telecommunications Services with University Libraries

Outstanding Unit - Weekend Intervention Program

1996

Deborah Cowles
Jane Dockery
David Fautheree
Dale Goubeaux
Faye Kesner
Becky Summer

Special Recognition Award - Lillie Howard

Outstanding Unit - Pre-College Programs

1995

Richard Johnson
Robert Michel
Michael O'Meara
Susan Rice
Deborah Sargent
Deborah Vetter
Outstanding Unit - Division of Human Biology

Outstanding Collaborative Units - Division of Community Programs, Department of Modern Languages & International Studies Program; International Exchange & Study Abroad Programs, Corporacion de Desarrollo y Energia, Universidad de la Frontera

 

3640 Colonel Glenn Highway - Dayton, Ohio - 45435
Copyright Information © 2014 | Accessibility Information
Last updated: Thu. Apr-03-14, 15:45
Please send comments to: webmaster@wright.edu
Wright State University