2015-16 Committee Rosters

2015-16 Committee Rosters


Executive Committee

College Name
  Carol Loranger, Faculty President
  Doug Petkie, Faculty Vice President
Business, Raj Soin College of Berkwood Farmer
Education & Human Services, College of Brian Boyd
Engineering & Computer Science, College of Fred Garber
Lake Campus Mark Cubberly
Liberal Arts, College of Barry Milligan
Medicine, Boonshoft School of L. David Mirkin
Nursing & Health, College of Marie Bashaw
Professional Psychology, School of Michelle Schultz
Science & Mathematics, College of Dan Krane

Standing Committees

Building and Grounds Committee

College Name
Business, Raj Soin College of David Bukovinsky
Education & Human Services, College of Jeremy Mills
Engineering & Computer Science, College of James Menart (Chair)
Lake Campus ---
Liberal Arts, College of Stefan Chinov
Medicine, Boonshoft School of David Mirkin
Nursing & Health, College of Liz Pulley
Professional Psychology, School of Julie Williams
Science & Mathematics, College of Ann Farrell
Registrar Designee (Ex-officio/NV) Mary Holland
FMS Designee (Ex-officio/NV) Dan Papay
CaTS Designee (Ex-officio/NV) Debbie Whisler
Physical Plant Designee (Ex-officio/NV) Jeff Trick
Student Government (Ex-officio/NV) Gavin Doll
Disability Services (Ex-officio/NV) Jean Denney
Parking Services (Ex-officio/NV) Rob Kretzer

Parking Services and Traffic Appeals Subcommittee

College Name
Business, Raj Soin College of John Cook (Chair)
Education & Human Services, College of Gina Oswald
Engineering & Computer Science, College of Arnab Shaw
Lake Campus Dave Hochstein
Liberal Arts, College of Jonathan Varhola
Medicine, Boonshoft School of Thomas Jarnot
Nursing & Health, College of Ann Bowling
Professional Psychology, School of TBD
Science & Mathematics, College of Jeff Peters
Student Government Commuter Ben Hamilton
Student Government Resident Koty Johnson
Faculty President (Ex-officio/NV) Carol Loranger
Parking Services Designee (Ex-officio/NV) Rob Kretzer

Faculty Budget Priority Committee

College Name
Faculty President (Chair) Carol Loranger
Faculty Vice President Doug Petkie
Business, Raj Soin College of Marlena Akhbari
Education & Human Services, College of Roxanne DuVivier
Engineering & Computer Science, College of Mateen Rizki
Lake Campus Marty Kich
Liberal Arts, College of Carol Herringer
Medicine, Boonshoft School of Raminta Daniulaityte
Nursing & Health, College of Marie Bashaw
Professional Psychology, School of LaTrelle Jackson
Science & Mathematics, College of Dan Krane

Information Technology Committee

College Name
Business, Raj Soin College of Kevin Duffy
Education & Human Services, College of Sheri Stover
Engineering & Computer Science, College of Thomas Wischgoll (Chair)
Lake Campus TBD
Liberal Arts, College of Shelley Jagow
Medicine, Boonshoft School of Dana Duren
Nursing & Health, College of Sherry Farra
Professional Psychology, School of Cheryl Meyer
Science & Mathematics, College of Sarah Tebbens
Library Designee (Ex-officio/NV) Sheila Shellabarger
CaTS Designee (Ex-officio/NV) Craig Wooley / Larry Fox
Student Government Undergraduate (Ex-officio/NV) David Baugham
Student Government Graduate (Ex-officio/NV) TBD

Undergraduate Academic Policies Committee

College Name
Business, Raj Soin College of Evan Osborne
Education & Human Services, College of Gina Oswald (Chair)
Engineering & Computer Science, College of Travis Doom
Lake Campus Mark Cubberley
Liberal Arts, College of Geoff Owens
Nursing & Health, College of Kim Ringo
Science & Mathematics, College of Doug Petkie (Co-Chair)
Provost Designee (Ex-officio/NV) Carl Brun
Registrar Designee (Ex-officio/NV) Amanda Steele-Middleton
Student Government (Ex-officio/NV) David Baugham
Multicultural (Ex-officio/NV) Carl Brun
Honors Program (Ex-officio/NV) Susan Carrafiello
Service Learning (Ex-officio/NV) Jack Dustin

Undergraduate Curriculum Committee

College Name
Business, Raj Soin College of Mike Bernstein
Education & Human Services, College of Barb Dunaway
Engineering & Computer Science, College of Karen Meyer (Chair)
Lake Campus Mark Cubberley
Liberal Arts, College of Sean Pollock
Nursing & Health, College of Kathy Keister
Science & Mathematics, College of Richard Mercer
Provost Designee (Ex-officio/NV) Carl Brun
Registrar Designee (Ex-officio/NV) Eric Poch
Student Government (Ex-officio/NV) Brooke Evans

Undergraduate Curriculum Review Committee

College Name
Business, Raj Soin College of Melissa Gruys
Education & Human Services, College of Mary Huber
Engineering & Computer Science, College of Brandy Foster
Lake Campus Mark Cubberley
Liberal Arts, College of Pramod Kantha
Nursing & Health, College of Stephanie Triplett (Chair)
Science & Mathematics, College of Gary Burns
Provost Designee (Ex-officio/NV) Carl Brun
Student Government (Ex-officio/NV) TBD
Multicultural (Ex-officio/NV) Carl Brun
Honors Program (Ex-officio/NV) Susan Carrafiello
Service Learning (Ex-officio/NV) Jack Dustin

Undergraduate Student Petitions Committee

College Name
Business, Raj Soin College of TBD
Education & Human Services, College of Doris Johnson
Engineering & Computer Science, College of Rotating Membership from College Committee
Lake Campus Kelley Battles
Liberal Arts, College of John Haught (Chair)
Nursing & Health, College of Will Matcham / Liz Pulley
Science & Mathematics, College of Dawn Wooley
Student Government Undergraduate Austin Fitch
Student Government Undergraduate Nathan Balasubramanian
Registrar Designee (Ex-officio/NV) Eric Poch
Registrar Designee (Ex-officio/NV) Lori Sommers

Undergraduate Student Success Committee

College Name
Business, Raj Soin College of Burhan Kawosa (16)
Education & Human Services, College of Romena Holbert (16)
Engineering & Computer Science, College of Craig Baudendistel (17)
Lake Campus Christine Wilson (17)
Liberal Arts, College of Thomas Fenton (16) (Chair)
Nursing & Health, College of Kathy Keister (16)
Science & Mathematics, College of Peggy Kelly (17)
University College Marsha Henderson
University College Shamon Green
University College David Bringhurst

Administrative Committees

Commencement Committee

College (at-large membership) Name
  Eric Rowley (Chair) (16)
  David Goldstein (16)
  Alysoun Taylor (18)
  Lynne Kelley (18)
  Arvind Elangovan (17)
  Maggie Veres (18)
Student Government Kayla Muncie
Student Government Austin Fitch
Student Government Peter Rideout
Office of Ceremonies (Ex-officio/NV) Fran Keeley

Honors Committee

College Name
Business, Raj Soin College of Kathryn Easterday
Education & Human Services, College of Ronald Helms
Engineering & Computer Science, College of T. K. Prasad
Lake Campus Kelly Battles
Liberal Arts, College of Andrew Strombeck (Chair)
Nursing & Health, College of Yi-Hui Lee
Science & Mathematics, College of Meredith Rodgers
Honors Program Rep (Ex-officio/NV) Susan Carrafiello

Woods Committee

College Name
Business, Raj Soin College of Charles Gulas
Education & Human Services, College of Ronald Helms
Engineering & Computer Science, College of Ahsan Mian
Liberal Arts, College of Drew Swanson
Medicine, Boonshoft School of David Mirkin
Nursing & Health, College of Sherry Farra
Professional Psychology, School of Chris Modica
Science & Mathematics, College of Thomas Rooney (Chair)

Academic Integrity Hearing Panel

Title Name College
Co-Chair Erin Flanagan COLA
Co-Chair Sharon Heilmann CEHS
Faculty Member

Catherine Marco

BSOM
Faculty Member Brandy Foster COLA
Faculty Member Maher Amer CECS
Faculty Member Marie Hertzler COLA
Faculty Member Sarah McGinley COLA
Faculty Member Tracy Brewer CONH
Faculty Member Gary Nieder COSM
Faculty Member Kelly Battles Lake
Faculty Member Enamul Choudhury COLA

Judicial (Conduct) Review Panel

Each panel is composed of five members of the University community, including one faculty member, one staff member, and three students. One student will be designated by the director or designee from the Office of Community Affairs & Student Conduct (OCASA) to serve as the chair. Quorum for any CRP hearing shall consist of at least one faculty or staff member and two students. 

Faculty members volunteer via the Faculty Senate volunteer form during Spring Semester of the previous academic year.  The pool of approved volunteers is submitted to OCASA which is responsible for training the volunteers and facilitating panel hearings on an as-needed basis.  Trained volunteers from any academic year may be asked to serve on a panel

Title Name College
Faculty Member Aaron Wolpert COLA
Faculty Member Christine Sitko CEHS
Faculty Member Enamul Choudhury COLA
Faculty Member Jerri Killian COLA
Faculty Member Thomas Lukowicz COLA

University Appeals Panel

Title Name College
Co-Chair Sarah Twill COLA
Co-Chair Rebecca Teed COSM
Faculty Member December Green COLA
Faculty Member Jerri Killian COLA
Faculty Member Dan Krane COSM
Faculty Member J. Michael Bernstein RSCOB

 


Councils

Athletics Council

Faculty Senate Representives to the Athletics Council (2)
TBD
Susan Carrafiello (17)

Graduate Council

Boonshoft School of Medicine

Member Role
Andrew Froehle Faculty Member 2017-2020
Matthew Peterson Faculty Member 2016-2019
John McAlearney Faculty Member 2015-2018
Michael Markey Faculty Alternate 2017-2020

College of Education & Human Services

Member Role
Suzanne Franco Faculty Member 2017-2020
Hannah Chai Faculty Member 2016-2019
Michelle Fleming Faculty Member 2015-2018
Sheri Stove Faculty Alternate 2017-2020

College of Engineering & Computer Science

Member Role
Arnab Shaw Faculty Member 2017-2020
John Gallagher Faculty Member 2015-2018
Michael Raymer Faculty Member 2016-2019
James Menart Faculty Alternate 2017-2020

College of Liberal Arts

Member Role
Chigon Kim Faculty Member 2017-2020
Awad Halabi Faculty Member 2015-2018
Valerie Stoker Faculty Member 2017-2019
Drew Swanson Faculty Alternate 2016-2019

College of Nursing & Health

Member Role
Brenda Young Faculty Member 2017-2020
Misty Richmond Faculty Member 2016-2019
Tracy Brewer Faculty Member 2015-2018
Bobbe Gray Faculty Alternate 2015-2018

College of Science & Mathematics

Member Role
Kathrin Engisch Faculty Member 2017-2020
Lynn Hartzler Faculty Member 2016-2019
Mill Miller Faculty Member 2015-2018
Scott Watamaniuk Faculty Alternate 2017-2020

Lake Campus

Member Role
Charles Ciampaglio Faculty Member 2017-2020

Raj Soin College of Business

Member Role
James Hamister Faculty Member 2017-2020
Kimberly Lukaszewski Faculty Member 2016-2019
John Cook Faculty Member 2015-2018
Andrew Beauchamp Faculty Alternate 2017-2020

School of Professional Psychology

Member Role
Janeece Warfield  Faculty Member 2017-2020
Michelle Vaughan Faculty Alternate 2017-2020

Non-voting Members

Member Role
Robert Fyffe VP of Research & Dean of the Graduate School
Barry Milligan Interim Associate Dean, Graduate School
Dean/Dean's Designates:  
  Margaret Dunn/
Jim Ebert
BSOM
  Joe Keferl/
Jim Tomlin
CEHS
  Nathan Klingbeil/
Jennie Gallimore
CECS
  Linda Caron/
Jonathan Winkler
COLA
  Deborah Ulrich/
Deb Poling
CONH
  Douglas Leaman/
Chris Wyatt
COSM
  Thomas Traynor RSCOB
  LePearl Logan Winfrey SOPP
  Jay Albayyari Lake Campus
Ph.D. Program Directors:  
  Frank Ciarallo Engineering
  Don Cipollini Environmental Sciences
  K. T. Arasu Interdisciplinary Applied Science and Math
Thomas Sudkamp Provost
Sheila Shellabarger University Librarian
Travis Doom Faculty Senate President
  Graduate School Senator, Student Government
Wais Mehrabi Graduate Student Assembly President

Research Council

College Name
Business, Raj Soin College of Carol Wang (16)
Education & Human Services, College of Sharon Heilmann (16)
Engineering & Computer Science, College of Mike Raymer (17)
Lake Campus Stephen Jacquemin (16)
Liberal Arts, College of Lafleur Small (16)
Medicine, Boonshoft School of Nicholas Reo (16)
Nursing & Health, College of Rosemary Eustace (17)
Professional Psychology, School of Jeff Cigrang (17)
Science & Mathematics, College of Abinash Agrawal (17)

2015-16 Ad-Hoc Committees

Library Task Force
Business, Raj Soin College of Zdravka Todorova
Business, Raj Soin College of --
Education & Human Services, College of Roxanne DuVivier
Education & Human Services, College of Melanie Woods
Engineering & Computer Science, College of Bin Wang
Engineering & Computer Science, College of  
Lake Campus Dave Hochstein
Lake Campus --
Liberal Arts, College of Karla Huebner
Liberal Arts, College of Crystal Lake (Chair)
Medicine, Boonshoft School of Catherine Marco
Medicine, Boonshoft School of Cristina Redko
Nursing & Health, College of Maura Boesch
Nursing & Health, College of Rosemary Eustace
Professional Psychology, School of Steven Kniffley
Professional Psychology, School of ---
Science & Mathematics, College of Scott Baird
Science & Mathematics, College of Dragana Claflin
 
General Education Assessment Committee
Business, Raj Soin College of Sirisha Naidu
Business, Raj Soin College of Bill Wood
Education & Human Services, College of Beth Hersman
Education & Human Services, College of Mary Huber
Engineering & Computer Science, College of Maher Amer
Engineering & Computer Science, College of Subhashini Ganapathy
Lake Campus Megan Faragher
Lake Campus Michelle Smith
Liberal Arts, College of Laura Luehrmann (Chair)
Liberal Arts, College of Kathryn Meyer
Nursing & Health, College of Anne Russell
Nursing & Health, College of Liz Pulley
Science & Mathematics, College of Lisa Kenyon
Science & Mathematics, College of TBD
International Program Oversight Committee
Engineering & Computer Science, College of Mateen Rizki (Chair)
Education & Human Services, College of Roxanne Duvivier
Liberal Arts, College of Irena Joseph
Science & Mathematics, College of Gary Burns
Nursing & Health, College of Rosemary Eustace
Business, Raj Soin College of Burhan Kawosa