President's Award for Excellence

May 2016

Dear Colleague:

Since 1986, the President’s Awards for Excellence have recognized the vital role that Wright State University classified and unclassified staff has in promoting and maintaining excellence in all areas of the university.

Again this year, classified and unclassified staff will receive a President’s Awards for exemplary performance in the areas of human relations, leadership, service and innovation.  We will also recognize the outstanding campus unit and a group of units who collaborate on a significant project or initiative.  Individual winners will receive an inscribed plaque and a cash award of $750.  Unit winners will receive inscribed plaques.

We depend on your participation for the continued success of the President’s Awards for Excellence.  Therefore, as an added incentive, anyone who nominates an award recipient will receive a $50 cash award.  Please consider nominating one or more of your deserving colleagues.

A special ceremony recognizing our colleagues’ outstanding efforts will be held on Thursday, September 15, 2016 at 1:30 p.m. in the Apollo Room.

I look forward to receiving your nominations and supporting letters.

Sincerely,

David R. Hopkins
President
Wright State University


2016 Award Winners

Excellence in Human Relations

  • Sheri Penwell (classified)
  • Sarah Cicora (unclassified)

Excellence in Service

  • Cindy Riley (classified)
  • Jason Bickford (unclassified)

Excellence in Leadership

  • Judy Grant (classified)
  • Chris Roberts (unclassified)

Spirit of Innovation

  • Nathan Seim (classified)

Outstanding Unit

Move-In Day: Jennifer Attenweiler, Dan Bertsos, Gina Birdsall, Steven Brown, Ashley Collein, John Crawford, Kimberly Dancer, Lisa Eizenga, John Harris, Brian Jackson, Mandi Lancaster, Shana Mason, Dave Mooring, Kate Page, Lynn Pitsinger, Mark Queen, Carol Rader, Jill Rarick, Wisnu Sugiarto, Wray VanVoorhis, Mariann Weiss, and Caitlin Zech

Outstanding Collaborative Units

ArtsGala Internal Committee: Advancement; College of Liberal Arts Dean's Office; Department of Art and Art History; Department of Theatre, Dance, and Motion Pictures; School of Music; and Event Services


2016 Nominees

Individual Nominees
Nominee Category Division/Department Nominator
Julia Acosta Human Relations College of Education and Human Services Carol Patitu 
Shirley Barber Human Relations College of Liberal Arts Jerri Killian 
Linda Baker Service Enrollment Management Joanie Hendricks 
Jason Bickford Service Student Affairs Craig This 
Ryan Black Service Provost Office Judy Grant
Cheryl Bramini Leadership Raj Soin College of Business Melissa Gruys 
Nicole Carter Human Relations Multicultural Affairs and Community Debra Radford 
Nicole Carter Leadership Multicultural Affairs and Community Hope Jennings 
Sarah Cicora Human Relations College of Science and Math Patricia Schiml 
Rick Danals Service Student Affairs Megan Watson 
Debbie Garber Service  College of Science and Math Jacqueline Neal 
Judy Grant Leadership Facilities Management Services Stephen Farrell
Jeremy Hamman Service CaTS Debbie Whisler 
Tracey Hill Service College of Liberal Arts Mary Rucker 
Linda Hockaday Leadership College of Education and Human Services Angela Griffith 
Gregory Johnson Human Relations Campus Auxiliary and Business Services Cassandra Stacy 
Amanda Karper Service Research  Craig This 
Jennifer McCamis Leadership Financial Aid and Enrollment Processing Chris Woodruff 
Linda Morgan Human Relations College of Liberal Arts Nicole Carter 
Sheri Penwell Human Relations Student Affairs Jean Denney 
Cynthia Riley Service Faculty Senate Steven Berberich
Chris Roberts Leadership Associate Provost Faculty and Staff Affairs Sheri Stover 
Patricia Roberts Leadership Enrollment Management David Goldstein 
Susan Schultheis Human Relations College of Liberal Arts Tracey Steele 
Nathan Seim Spirit of Innovation Raj Soin College of Business Fernando Smith 
Carolyn Stoermer Service Provost Office Craig This 
Craig This Leadership President's Administration Joanie Hendricks 
Amanda Watkins Service President's Administration Seth Gordon

 

Department Nominees
Nominee Category Division/Department Nominator
Admin Team (A Team) Outstanding Collaborative Units Provost's Office, Enrollment Management Division, Environmental Health and Safety, Communications and Marketing, Honors Program, Purchasing Department  Jane Koester 
Arts Gala Internal Committee Outstanding Collaborative Units College of Liberal Arts Dean's Office, School of Music, Department of Art and Art History, Department of Theatre, Dance, & Motion Pictures, Event Service, and Advancement Kristin Sobolik
Breaking Silences, Demanding Crip Justice Conference Outstanding Collaborative Units Boonshoft School of Medicine, Counseling and Wellness Services Center, Finance Department, LGBTQA Affairs Department, Master of Public Health Program, Office of Disability Services, Office of Marketing, Parking and Transportation Office, Office of the President, Raider Connect, Substance Abuse Resources and Disability Issues Program, School of Professional Psychology, Transfer Services Department, Women's Center Wright State Foundation, WSU's Hospitality Services, WSU Alumni Becca Webb 
Move-In Day Outstanding Unit Residence Services, Student Affairs Craig This 
Strategic Information and Business Intelligence Spirit of Innovation Department of Business Intelligence Jeff Ulliman